Wykładzina dywanowa

Kupując wykładzinę dywanową czy dywan otrzymujemy zwykle instrukcję, jak należy się z nimi obchodzić, jak je pielęgnować. Nie zawsze jednak producent takje informacje dołącza, nie często też możemy uzyskać je w sklepie. Musimy wtedy radzić sobie sami, stosując te same zasady, co przy pielęgnacji dywanów. Tak więc, przez pierwsze 6 tygodni nie czyścimy szczotką ani odkurzaczem pamiętając, że wykładzina musi się uleżeć. Kurz i śmieci zbiera się w tym czasie miotełką na śmietnicżkę, a pierwsze czyszczenie robimy szczotką obrotową „Kasia”. Dopiero później czyścimy odkurzaczem samym wężem, bez końcówek.

Oprócz gotowych preparatów, które notabene rzadko pojawiają się w sklepach, istnieje sporo domowych środków, równie skutecznych. I tak: ciemny dywan lub wykładzinę można posypać obficie solą kuchenną, fusami z herbaty czy kawy i ręczną szczotką, kolistym ruchem, szczotkować całą powierzchnię. Na zakończenie zebrać brudy odkurzaczem lub na śmietniczkę.

Nieco jaśniejsze dywany można czyścić w ten sam sposób, ale posypując je kiszoną kapustą. Białe i bardzo jasne – przysypuje się mąką ziemniaczaną lub talkiem, a po wyszczotkowaniu brudny proszek zbiera się odkurzaczem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>