Stęchlizna

Pachnący stęchlizną czajniczek do herbaty parokrotnie wyparza się wrzącą wodą, wkłada do niego trochę skórek z cytryny, zalewa wrzątkiem i odstawia do ostygnięcia. Po wylaniu zawartości czajniczek jest już czysty i niczym przykrym nie pachnie.

Szafy, komody stojące w miejscach nie ogrzewanych nabierają – zwłaszcza w zimie – silnego zapachu wilgoci, który przenika również odzież tam przechowywaną. Trzeba ją jak najszybciej stamtąd usunąć, wywietrzyć na słońcu i w silnym przewiewie, uprać i wyprasować gorącym żelazkiem. Szafy, po wytarciu szmatką zwlżoną wodą z dodatkiem octu lub spirytusu denaturowanego, trzeba dobrze wywietrzyć, a następnie na jednej z półek lub na ich spodzie ustawić spodeczek z niegaszonym wapnem, talerzyk z mieloną gorczycą, albo rozsypane na 2-3 spodeczkach pachnące sole do kąpieli (w kryształkach). Po ponownym uruchomieniu szafy warto włożyć do jej wnętrza kilka pachnących goździków (takich, jak do piernika), albo owoców świeżej pigwy.

Zapach stęchlizny w dawno nie otwieranej szafie zlikwiduje radykalnie miseczka napełniona wrzącym mlekiem i pozostawiona przez całą noc. Rano, po otwarciu drzwiczek okaże się, że zapach zniknął całkowicie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>