Dziecięce kłamstwo można analizować na wiele sposobów… Pytanie jednak zawsze pozostaje takie samo – dlaczego małe dzieci kłamią? Teorii jest całe mnóstwo. Jedna z nich mówi, że używają kłamstwa, żeby zwrócić na siebie uwagę dorosłych. Wymyślają historie, w których przedstawiają się jako pokrzywdzonych przez kolegów, aby wymusić na rodzicach lawinę troski. I choć po zweryfikowaniu okazuje się, że te opowiadania nie mają nic wspólnego z prawdą skutecznie zwracają naszą uwagę, na czas jaki poświęcamy ją maluchowi.

Małe dzieci żyją w świecie baśni czytanych im wieczorami, Świętego Mikołaja i Wróżki Zębuszki. Dla mojego czterolatka Piotruś Pan jest równie prawdziwy jak mama czy tata. Fantazja miesza się z rzeczywistością.

Najbardziej niepokojące są sytuacje, w których dziecko kłamie ze strachu, to powinno obudzić naszą czujność.

Czy wiecie, że dzieci pięcio-sześcioletnie kłamią najczęściej, bo nie pamiętają jak było naprawdę?

Moim maluchom też zdarza się mijać z prawdą, ale sekundę po wypowiedzianym kłamstewku pojawia się pytanie „Mamusiu czy rośnie mi nosek?” i już wiem, że coś jest na rzeczy. Tłumaczę im, że prawda jest zawsze najlepszym wyjściem, bo tylko dzięki niej można rozwiązać problem. Rozumieją i zaczynają dyskusję. Patrzę i słucham uważnie tego, co mówią i jak wiele już rozumieją, do jak zaskakujących i mądrych wniosków potrafią dojść sami.

IMG_5996

Fredzio próbuje kłamać wtedy gdy próbuje coś na mnie wymusić.Kiedy jednak złapię go na kłamstwie często mówią, że „to taki żarcik”… Tłumaczę  wtedy, że to nie żarcik, a kłamstwo i jest ono złe. A rodzice są po to aby im zaufać, bo kochają swoje dzieci najbardziej na świecie i nic tego nie zmieni.

Rozmowa na ten temat w poniedziałek 26stycznia o 9.20 w TVP2 „Misja Mama” w „Pytaniu na śniadanie”

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/18589589/dlaczego-dzieci-klamia

Kłamiemy z różnych powodów i w różnych okolicznościach i pewnie nie raz jeszcze w naszym życiu tak będzie… Ale może warto zaprzyjaźnić się z prawdą? Prawda?

FullSizeRender